Hamilelikte Kan Pıhtısı Gelmesi Nedenleri
26 Haziran 2024

Hamilelikte Kan Pıhtısı Gelmesi Nedenleri

Hamilelikte Kan Pıhtısı Gelmesi

Hamilelikte kan pıhtısı gelmesi, normal bireyler için endişe verici bir durumken, bu olayın hamilelik esnasında meydana gelmesi durumun ciddiyetini önemli ölçüde artırmaktadır. Hamilelikte kan pıhtısı gelmesi hem anne hem de anne karnındaki bebeğin sağlığı ve gelişimi açısından olumsuz bir durumdur. Kan damarlarındaki pıhtı olarak adlandırılan tromboz, hamilelikte nadir rastlanılan bir durumdur. Hamilelikte kan pıhtısı gelme riskini azaltmak için çeşitli önlemler alınması, tüm hamile kadınların işini kolaylaştıracaktır.

Hamilelikte Kan Pıhtısı Gelmesi Neden Olur?

Hamilelik döneminde vücuttaki birçok organda ve sistemde fizyolojik değişiklikler meydana gelirken, kan pıhtılaşma sistemlerinde de önemli değişiklikler gözlemlenmektedir. Genellikle gebelik, kan damarlarında pıhtı yaratma eğilimi olan bir dönem olarak bilinir. Bu sebeple damar tıkanıklığı geçirmiş veya böyle bir risk faktörü taşıyan bireyler hamile kaldıklarında damar tıkanıklığı geçirme riskleri artar. Hamilelikte kan pıhtısı gelmesi, anneye bağlı olan embriyo kılcal damarlarının pıhtılaşmasından dolayı bebeğin yeterince beslenememesi sonucunda, gebeliğin düşük ile sonuçlanmasına yol açabilir. Hamilelikte pıhtılaşmanın artmasının yanı sıra, hareketlerin azalması, rahmin bazı damarlar üzerinde baskı yapması, bacaklardaki kan akımının yavaşlaması gibi faktörler de pıhtılaşma eğilimini artırmaktadır. Gebeliğin ilk 3 ayında ve doğum sonrası ilk 6 hafta kan pıhtısı gelme riski yüksektir. Kan pıhtısının görülme olasılığı yüksek olan kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Yakın aile bireylerinin bu rahatsızlığı önceden geçirmiş olması
 • Sigara içmek veya pasif içici durumda olmak
 • Aşırı kilo problemi
 • Yaşın otuz beşin üzerinde olması
 • Birden fazla bebeğe hamile kalmak (ikiz, üçüz)
 • Hamile iken seyahate çıkmak
 • Daha önceki doğumlarda sezaryen yaptırmak
 • Uzun süre bir yerde hareketsiz kalmak

Hamilelikte Kan Pıhtısı Gelmesi Belirtileri Nelerdir?

Hamile bireyler tehlikelere ve diğer hastalıklara karşı bu dönemde daha hassas olurlar. Hamilelikte kan pıhtısının gelmesi gerçekleşmemiş olsa da ileride gerçekleşeceğini gösteren belirtiler şunlardır:

 • Ayaklarda sancı
 • Ayaklarda şişme, zaman zaman morlukların meydana gelmesi
 • Yürürken zaman zaman sancı
 • Damarların daha geniş görünmesi

Hamilelikte Kan Pıhtısı Gelmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamilelikte kan pıhtılaşma tedavisi mümkündür ve genellikle enjeksiyon tedavisi ile olumlu sonuçlar alınmaktadır. Bu durumda anne adaylarının dinlenmesi gerekmektedir. Uygulanan bu tedavinin plasentaya zararı yoktur. Anne adayının gebeliğin pozitif çıkması ile zaman kaybetmeden hekime başvurarak tedaviye başlaması önemlidir. Ancak kan inceltici ilaç kullanan hamile anne adaylarının beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

K vitamini kan sulandırıcı etkisi gösterdiğinden, ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler, brüksel lahanası, kuşkonmaz, yeşil çay, yumurta ve ısırgan otu gibi K vitamini yönünden zengin besinlerin tüketilmesi hamilelik boyunca dengeli beslenme açısından yararlı olacaktır. Ancak bu durumu tüm hamile adaylarının doktor kontrolünde yapması gerekmektedir.

Yapılan kan sulandırıcı enjeksiyon tedavisinde kanama gibi durumlar görülebilir fakat korkulacak bir durum değildir. Yapılması gereken alınan enjeksiyonun dozunun azaltılmasıdır. Çünkü kan inceltici enjeksiyonlar ile daha fazla kan kaybı yaşanması olasıdır. Hamilelikte kan pıhtısı gelmesi durumunda düzenli tahliller yapılarak anne adayının bilgilendirilmesi faydalıdır. Sigaranın pıhtı gelmesini artırıcı özelliği bulunduğundan sigara içilmemelidir. Eğer pıhtı beyine ya da kalbe atarsa ciddi sorunlar yaratabilir ve ölümcül olabilir. Bu sebeple kanın sulanmasına yardımcı olacak yarım bardak suya yarım bardak limon suyu ekleyerek öğleden önce ve sonra içilmesi tavsiye edilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Pıhtılaşma Sistemi

Pıhtılaşma Sistemi

Haber Bülteni

Güncel

Bacakta Pıhtı Atması Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Pıhtı Atması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Rahimde Kan Pıhtısı Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Kan Pıhtısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Varis Pıhtı Atması Belirtileri ve Tedavisi

Varis Pıhtı Atması Belirtileri ve Tedavisi