Damarda Pıhtı Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Damarda Pıhtı Belirtileri ve Tedavisi

Damarda Pıhtı

Damarda pıhtı, vücudun çeşitli organlarına kan akışını sağlayan damarlar içerisinde kanın birikmesiyle oluşan bir durumdur. Kanın hava ile temas etmesi sonucunda meydana gelen bu durum, her yaştan insanda çeşitli sebeplerden ötürü ortaya çıkabilir. Damar içinde pıhtı oluşumu, kanın akış seviyesinin düşmesiyle birlikte durağanlaşıp katı bir nitelik kazanmasıyla ortaya çıkar. Bu durum kan akışının durmasına neden olur. Böyle bir sağlık probleminde kan renginde koyulaşma meydana gelir ve dokulara kan ulaşımı kısıtlandığı için bu alandaki organın işlevini yerine getirmesi mümkün değildir. Bu durumda kirli kan çıkış yapamaz. Söz konusu pıhtı, damarda birikebildiği gibi kan akışı ile ilerleyerek çıkış da yapabilir. Tıpta sıklıkla ele alınan en yaygın damarda pıhtı türü, bacak dokusu kapsamında meydana gelen toplardamar pıhtısıdır. Ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getiren bu rahatsızlık, dışarıdan bakıldığında görünmeyip doku içerisindeki derinliklerde yer alır. Bazı damarlardaki pıhtılaşmalar ise gözle görülebilir niteliktedir.

Damarda Pıhtı Belirtileri

Damarda pıhtı sorunu ile karşı karşıya olan organ üzerinde şişlik, şiddetli ağrı, hareketsizlik ve morarma gibi belirtiler oluşur. Bulunduğu alanda kendine ait zemin hazırlayan pıhtının yerinden ayrılıp akciğer ile bağlantılı damarları tıkaması kaçınılmaz bir durumdur. Biriken kanın göl alanına çevrilip kıvamının koyulaşması uzun vadede gelişir. Böyle bir durumda kan basıncında yükseliş başlar ve dokular hasar görmeye başlar. Damarda pıhtı oluşumu, hareketsizlik, aşırı kilo, kalp krizi, felç ve birtakım ameliyatlar sonrasında meydana gelebilir. Kanser hastaları, hormon dengesizliği yaşayan hastalar ve gebeler bu rahatsızlık kapsamında risk grubundaki kişilerdir.

Damarda Pıhtı Oluşumunun Sebepleri

Damarda pıhtı oluşumunun başlıca sebepleri şunlardır:
  • Hareketsizlik
  • Aşırı kilo
  • Kalp krizi
  • Felç
  • Cerrahi müdahaleler
  • Kanser
  • Hormon dengesizlikleri
  • Gebelik

Damarda Pıhtı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hayati önem taşıyan damarlarda pıhtı meydana geldiğinde, doktor muayenesi ile gerekli tetkiklerin yapılıp tanının konulmasıyla tedavi süreci başlar. Bu hususta ameliyata gerek kalmadan ilaçlı tedavi ile damarda pıhtı sorununun ortadan kaldırılması mümkündür. Hekimin önerdiği egzersizlerin düzenli bir şekilde yapılması ve dengeli, düzenli beslenme koşulları altında tedaviye hız kazandırmak mümkündür. Bu hususta bol su tüketiminin yapılması da iyileşme açısından fayda sağlar.

Sonuç olarak, damarda pıhtı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bir durumdur ve erken teşhis ile tedavi edilmesi hayati önem taşır. Belirtiler fark edildiğinde vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Bedir

27 Nisan 2024 Cumartesi

İyi günler annemin bacaklarında damarları çok çıkık ve belirgin halde. Bunlar çok ağrı yapıyor acaba damarlarında pıhtı mı var. Bu konuda bana yardımcı olur musunuz? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Bedir Bey,

Anlattığınız belirtiler annenizde varis veya daha ciddi bir damar rahatsızlığı olabileceğini gösterebilir. Pıhtı olasılığını dışlamak için bir damar cerrahısına veya bir kalp damar uzmanına başvurmanızı tavsiye ederim. En kısa zamanda profesyonel bir yardım almanız, ciddi sağlık sorunlarını önlemek açısından önemlidir.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Berkkan

Merhaba bahsettiğiniz durum Pıhtı olabileceği gibi varis de olabilir. Bacakta görülen varislerde ağrı yapar yine de doktora görünmenizde fayda var iyi günler

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Pıhtılaşma Sistemi

Pıhtılaşma Sistemi

Haber Bülteni