Balgamda Kan Pıhtısı Tedavisi
11 Temmuz 2024

Balgamda Kan Pıhtısı Tedavisi

Balgamda Kan Pıhtısı

Balgamda Kan Pıhtısı Nedir?

Balgamda kan pıhtısı, tıpta hemoptizi olarak adlandırılan, akciğer veya bronşlardan kaynaklanan ve kan tükürme olarak tanımlanan bir durumdur. Bu durum yakından takip edilmesi gereken ciddi bir klinik tabloya işaret eder. Bazı hastalarda, %5 oranında hayati tehlike yaratabilecek ve acil müdahale gerektirebilecek kadar şiddetli olabilir. Masif hemoptizi, büyük miktarda veya hızla gerçekleşen kanama olup, hastanın yaşamını tehlikeye atabilecek kadar fazla miktarda kan kaybına neden olabilir. Kanın hava yoluna kaçması sonucu asfiksiye neden olmasının yanı sıra, kardiyovasküler kollapsa yol açabilecek kadar ciddi kan kaybı ölümcül olabilir.

Balgamda Kan Pıhtısının Sebepleri Nelerdir?

Balgamda kan pıhtısının sebepleri arasında akut veya kronik bronşit, pnömoni, tüberküloz ve akciğer kanseri gibi çeşitli rahatsızlıklar bulunmaktadır. Ayrıca, çeşitli enfeksiyonlar balgamda kan pıhtısı sebeplerinin %70'ini oluşturmaktadır. Enfeksiyona bağlı olarak mukozal yüzeyde süperfisyal kan damarlarının çatlamasına neden olan inflamasyon ve ödem gelişmesi sonucunda da bu durum ortaya çıkabilir. İnfluenza ve HIV gibi şiddetli virüsler bu duruma örnek olarak gösterilebilir.

Ayrıca, pulmoner venöz hipertansiyonla sonuçlanan kardiyovasküler durumlar kardiyak hemoptiziye neden olabilir. Çocuklarda balgamda kan pıhtısı genellikle alt solunum yolu enfeksiyonları neticesinde oluşmaktadır. Diğer bir sebep ise çoğunlukla 4 yaş altındaki çocuklarda daha sık görülen yabancı cisim aspirasyonudur. Bunun dışında, kistik fibrozise sekonder olarak gelişen bronşiektazi de bir diğer sebep olabilir. Akciğer kontüzyonuna sebep olan ciddi travmalara bağlı olarak da hemoptizi gelişebilir.

Hemoptizi Şüphesinde Ne Yapılmalıdır?

Balgamda kan pıhtısı şüphesinde, sorgulama respiratuar sisteme odaklanarak yapılmalıdır. İlk adım, kanın gerçekten solunum sisteminden gelip gelmediğinin tespit edilmesidir. Çünkü solunum sistemi dışındaki bazı durumlarda da balgam şeklinde kan atılabilmektedir. Yıl içerisinde birkaç tekrarlayan balgamda kan pıhtısı, özellikle sigara kullanan kronik bronşit hastalarında görülebilir. Asbestos, arsenik, krom ve nikel gibi önemli etkenlere maruz kalmak çevresel faktörler olarak hemoptizi oluşumunda rol oynamaktadır. Hemoptizide tanısal teknikler arasında akciğer grafileri, bronkoskopi, bilgisayarlı tomografi ve bilgisayarlı anjiyografi gibi yöntemler bulunmaktadır. Ekspektore edilen kanın incelenmesi, kanamanın kaynağını belirlemekte yardımcı olabilir.

Balgamda Kan Pıhtısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemoptizi tedavisinde öncelikli olarak aspirasyonun önlenmesi, kanamanın durdurulması ve altta yatan nedenin bulunarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Solunum sıkıntısı ve hipoksik olan olgular entübe edilmeli ve endobronşiyal kan ve pıhtı artıkları hemen aspire edilmelidir. Bu hastalarda ilk 48 saat içerisinde bronkoskopi yapılmalıdır. Masif hemoptizilerde genellikle bronşiyal arterler sorumlu olduğundan, bronşiyal arter embolizasyonu sıkça uygulanan bir prosedürdür.

Toraks travması veya pulmoner vasküler yaralanma nedeniyle oluşan sıkıntılarda cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Özellikle son yıllarda cerrahi tedavi son derece başarılı bir şekilde yapılmaktadır ve cerrahi tedavi sonrası nüks oranları oldukça düşüktür.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Baytüze

09 Nisan 2024 Salı

Merhaba. Ben bazı sabahlar uyandığımda bu kanlı balgamı görüyorum yüzeyde çok az bulunan bir kan. Akciğer kanseri olma ihtimalim var mı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Baytüze,

Öncelikle sağlığınızı ihmal etmemeniz çok önemli. Sabahları balgamınızda kan görmeniz, bazı ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Akciğer kanseri de bu olasılıklardan biridir, ancak tek başına bu belirti kesin bir tanı koymak için yeterli değildir. Size en kısa sürede bir doktora başvurmanızı ve gerekli tetkikleri yaptırmanızı tavsiye ederim. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Riayet

Merhaba Baytüze Hanım, sabahları balgamlı kan görmek kesinlikle akciğer kanseri olduğunuzun net göstergesi olamaz. Bu durum birçok zaman mide borusu kanamaları, bademcik iltihaplanmaları ya da aşırı öksürme sonrasında boğazda tahrişlerin oluşmasına bağlı olarak meydana gelmektedir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Pıhtılaşma Sistemi

Pıhtılaşma Sistemi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyinde Pıhtı Atması Sonrası

Beyinde Pıhtı Atması Sonrası

Dışkıda Kan Pıhtısı Yapan Hastalıklar

Dışkıda Kan Pıhtısı Yapan Hastalıklar

Beyinde Kan Pıhtısının Tedavisi

Beyinde Kan Pıhtısının Tedavisi

Bacakta Pıhtı Atması Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Pıhtı Atması Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda Kan Pıhtısı Nedenleri

İdrarda Kan Pıhtısı Nedenleri

Güncel

Balgamda Kan Pıhtısı Tedavisi

Balgamda Kan Pıhtısı Tedavisi

Güncel

Rahimde Kan Pıhtısı Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Kan Pıhtısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akciğere Pıhtı Atması Tedavisi

Akciğere Pıhtı Atması Tedavisi